Łukasz

Z miłości do Ciebie…

  • Data postawienia koziołka: 16 Grudnia 2023 r.

Na ulicy Jezuickiej 18 w Lublinie stoi zabytkowy gmach Teatru Starego, drugi z racji swojego wieku zaraz po krakowskim jaki powstał w Polsce w XIX w. Lubelski teatr datowany jest na rok 1822, wystawiony przez architekta Łukasza Rodakiewicza. W obecnym roku 2022 lubelski Teatr będzie świętował jubileusz 200 – lecia oraz 10 – lecia funkcjonowania w nowej formule. Przez wiele lat od końca XIX w. w budynku teatru mieściło się kino. Niestety z końcem XX w. przestał być użytkowany i uległ zniszczeniu. Od 2012 r. teatr wznowił swoją działalność powracając do czasów swojej świetności.

Z racji okrągłej jubileuszowej rocznicy warto przypomnieć jego niezwykle piękną historię. O teatrze, który powstał z miłości. Jego architekt jak i właściciel Łukasz Rodakiewicz pochodził z rodziny od lat osiadłej w Lublinie. W okresie wojen napoleońskich zrobił karierę wojskową, dosłużył się stopnia oficera i dodatkowo zdobył umiejętności inżyniera pełniąc w przyszłości zaszczytną funkcję budowniczego województwa lubelskiego. Był wiec idealną partią dla niejednej lublinianki. Trzykrotnie żonaty, ale to właśnie dla drugiej żony, młodziutkiej Marianny Drewnowskiej stracił głowę. Piętnastoletnia Marianna zafascynowana teatrem marzyła by mieć swój własny. Zakochany mężczyzna długo nie zwlekał z działaniem. Po wykupieniu parceli na tyłach kamienicy swojego teścia przy Rynku 11 sięgającej zbiegu ulic Dominikańskiej i Jezuickiej wystawił pierwszy gmach teatralny w Lublinie. Jeżeli można by zmierzyć siłę miłości to czas czterech miesięcy, tyle ile Rodakiewiczowi zajęło postawienie pierwszej budowli teatralnej w Lublinie jest miarą oszałamiającą. Prace budowlane zaczęły się w lipcu 1822 r. a już 20 października trupa Karola Bauera daje pierwsze przedstawienie w nowym teatrze.

Młoda Pani Rodakiewicz niestety długo nie cieszy się swoim prezentem, po dwóch latach umiera w połogu zostawiając małżonka z córką Julią, która w przyszłości staje się jego właścicielką. Pomimo różnych perypetii na przestrzeni czasu, zbudowania teatralne zostają wykupione przez syna Julii, Romualda Makowskiego, dzięki temu teatr powraca do rodziny. Ma on swoją burzliwą historię, ale na zawsze pozostanie teatrem, którego powodem powstania była miłość. Potężne uczucie, które nie raz na kartach historii zostawia swój ślad w postaci niezwykłych obiektów.

Na myśl przychodzą inne odległe w czasie i miejscu zabytkowe budowle, okazałe Tadż Mahal wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów na cześć zmarłej żony, Royal Pavilon w Wielkiej Brytanii wzniesiony przez przyszłego króla Jerzego IV dla ukochanej Marii Anny Fitzherbert czy historia Petit Trianon pałacyku w Wersalu powstałego z rozkazu króla Francji Ludwika XV dla ukochanej metresy Madame Pompadour. W Polsce jedna z piękniejszych rezydencji, pałac w Wilanowie, będący świadectwem miłości Marysieńki i króla Jana III Sobieskiego jak również obecne do dzisiejszych czasów ruiny zamku w Bochotnicy koło Kazimierza Dolnego fundacji króla Kazimierza Wielkiego dla ukochanej faworyty Esterki. Obiekty te są świadectwem niezwykłej miłości zakochanych. Dołączmy wiec nasz lubelski Teatr Stary do tego panteonu. Na zawsze niech pozostanie pięknym dowodem miłości wpisanej w historię naszego miasta.

Autor tekstu: Jola Michalak 

Bibliografia:

 Jego siła nas urzekła… Szkice i wspomnienia z dziejów lubelskiego teatru, pod red. Alojzego L. Gzelli, Lublin 1985. Waldemar Sulisz, Teatr Stary w Lublinie (1822-2012). Przewodnik. Historia – miłość – życie, Lublin 2012; www.teatrstary.euwww.teatrnn.plstyl.interia.pl/podroze/news-stworzone-z-milosci,nId,776012

zdjęcia: Grzegorz Michalak,

Teatr Stary w Lublinie Profil Oficjalny 

Turystyczny Lublin

Po ukończeniu studiów na Politechnice Lubelskiej i uzyskaniu uprawnień budowlanych w Państwowej firmie, założyłem firmę budowlaną „Urbex”, natomiast w roku 1987 Jarosław Urban. Następnie w 1989 roku, wspólnie z bratem Dariuszem Urbanem utworzyliśmy firmę rodzinną PHU URBAN. W początkowym okresie działalności skupiliśmy się na otwarciu kilku sklepów spożywczych. Następnie rozszerzyliśmy nasze zainteresowania na rynek nieruchomości, dokonując zakupów przy wykorzystaniu kredytów inwestycyjnych do remontu i wynajmu starych, zdewastowanych budynków. Zakupy były realizowane min. z właścicielami mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Austrii. Nabywaliśmy również nieruchomości od właścicieli w Polsce. Dokonywaliśmy zakupów od Citibanku lub Gminy Lublin. Nasze nieruchomości były wynajmowane znaczącym firmom, takim jak PKO BP, Santander Bank, mBank, Polbank, Raiffeisen Bank, Multi Bank, Centertel, Plus i inne. Dzięki temu mogliśmy terminowo spłacać kredyty, inwestując uzyskane z czynszów środki w odnawianie lokali użytkowych i mieszkalnych. W naszym portfolio znalazły się także budynki z salonem sprzedaży samochodów Toyota, które później zostały przekształcone w salony sprzedaży samochodów Peugeot. Obecnie posiadamy znaczną liczbę nieruchomości komercyjnych i mieszkalnych, zajmując się ich ciągłym odnawianiem. Po śmierci mojego brata Dariusza Urbana w dniu 30 maja 2017 roku, której towarzyszył nasz wspólny udział w firmie PHU Urban, obecnie działalność kontynuowana jest przez nasze dzieci, które rozwijają rodzinny biznes. Przez lata byliśmy aktywnymi sponsorami w różnych dziedzinach sportu, wspierając Motor Lublin zarówno w żużlu, jak i piłce nożnej, a także drużyny młodzieżowe w piłce nożnej, siatkówce i koszykówce. Ponadto, wraz z bratem Dariuszem, uczestniczyliśmy w licytacjach na rzecz Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wygrywając ponad 20 złotych serduszek oraz kilka złotych kart. Kontynuujemy nasze zaangażowanie, stale pomagając potrzebującym.

Skip to content