Kazik

Koziołek nasz psotnik uderzył rogami – przekrzywił nam bramę i już prostej nie mamy

  • Data postawienia koziołka: 7 Maj 2022

Kolejnym koziołkiem w Szlaku Lubelskich Koziołków jest Kazik. Znajdziemy go przy Bramie Krakowskiej. Kazik to imię pochodzące od Króla Kazimierza, za którego panowania został stworzony ten element fortyfikacji, jakim jest Brama Krakowska. Nasz koziołek ma dwa symbole: pierwszy to poziomica, symbolizująca odchylenie Bramy Krakowskiej o około 70 cm od pionu. Drugi, to klucz, który jest nawiązaniem do legendy o zegarmistrzu, Panu Lutowskim, przez którego zegar miejski wskazywał nieprawidłową godzinę.

Brama Krakowska w Lublinie zwana pierwotnie Wyższą, była bramą wjazdową. Nazwę swoją wywodzi od królewskiego traktu, na który prowadziła w stronę stolicy – Krakowa. Brama wchodziła w skład średniowiecznej linii obronnej miasta ufundowanej przez króla Kazimierza Wielkiego.

Jej budowa rozpoczęła się zaraz  po najeździe Tatarów w roku 1342. Była jednym z 24 elementów dział fortyfikacyjnych w murach obronnych, które umacniały wzgórze grodu otaczając je ze wszystkich stron. W I poł. XVI wieku murator Sebastian Włoch dobudował przed bramie zakończone krenelażem i narożnymi wieżyczkami.

Za czasów króla Stefana Batorego w 1576 r. na bramie umieszczono wspaniały zegar. Przed bramą od strony zachodniej znajdowała się sucha fosa a nad nią drewniany most. Opierając się na miedziorycie Brauna i Hogenberga – najbardziej znanego widoku Lublina z 1618 r. przed bramą znajdował się również reprezentacyjno – obronny, prostokątny barbakan, co potwierdzają również przeprowadzone w ostatnich latach badania archeologiczne. Na mocy przywileju królewskiego, nadanego w 1611 r. przez króla Zygmunta III Wazę, fosa została zasypana a pozyskany plac tzw. Korce, przeznaczony został na odbywające się w Lublinie jarmarki.

W ramach działania komisji “Dobrego Porządku” w roku 1782 przeprowadzono remont bramy z królewskich funduszy Stanisława Augusta Poniatowskiego. Świadczy o tym data umieszczona na wierzchołku budowli pod monogramem króla. Od 1979 roku Brama Krakowska jest siedzibą Muzeum Historii Miasta oraz jednym z najważniejszych obiektów zabytkowych Lublina sięgających XIV wieku. Do dzisiaj pełni funkcję reprezentacyjnego wejścia na teren Starego Miasta, będącego obecnie miejscem licznych kulturalnych wydarzeń. Z bramą związana jest legenda dotycząca umieszczonego na niej zegara i powiedzenie, które swego czasu było ponoć bardzo popularne w całej Polsce nawiązujące do nieprawidłowo odmierzanego czasu: 

“Wszędzie częstokroć mylą się zegarze, lecz te w Lublinie najpewniejsze łgarze” 

Jak głosi legenda, pieczę nad zegarem sprawował Pan Lutowski, który miał dwie pasje – zegary i gorzałkę, co iść w parze niestety nie chciało. Zdarzało mu się nie raz popsuć mechanizm i zegar wskazywał niewłaściwy czas. Nawet kiedy zegarmistrz czas żywota ziemskiego zakończył, zegar chodzić dobrze nie chciał. Wieść się szybko rozeszła, że to pewnie jego duch we wskazówkach miesza. Cóż, Lublinianie już do tego przywykli, wybryki bramowego ducha polubili, a czas w Lublinie jakby w swoim rytmie płynie.

Zachęcamy więc wszystkich dać sobie trochę czasu, zwiedzić miasto, odwiedzić Kazika oraz zajrzeć do mieszczącego się w Bramie Krakowskiej Muzeum Historii Miasta Lublina.


Koziołek Kazik, stający pod Bramą Krakowską w Lublinie

no images were found

Tymi słowami chcemy wyrazić ogromną wdzięczność oraz złożyć serdeczne podziękowania Zarządowi oraz Pracownikom Firmy CENTRO-CHEM, naszemu głównemu sponsorowi Koziołka o imieniu Kazik.

Z zamiłowania do rodzinnego miasta, jego tradycji i niezwykłego uroku Lublina,
Firma CENTRO-CHEM, ufundowała rzeźbę koziołka przy Bramie Krakowskiej, aby podarować Lublinianom   i turystom uśmiech ukryty w Koziołku, a także zostawić po sobie trwały wkład w historii miasta.

Firma CENTRO-CHEM istnieje na polskim rynku   od 1998 roku i zajmuje się dystrybucją surowców chemicznych. Jako jedna z nielicznych firm z branży może pochwalić się własną flotą samochodów ciężarowych, która umożliwia  sprawną dostawę produktów bezpośrednio do swoich odbiorców. Oferuje swoim klientom przede wszystkim surowce służące do produkcji nawozów,
pasz i kosmetyków. Jest też sprawdzonym partnerem dla innych branż, takich jak: chemia gospodarcza, farmacja, produkcja farb i lakierów, budownictwo, przemysł spożywczy, szklany i ceramiczny, branża gumowa, produkcja olejów, smarów.

Dzięki Państwa wsparciu, Fundacja Lubelskie Koziołki, może realizować swoje cele i zamierzenia oraz tworzyć Historyczny Szlak Koziołka Lubelskiego, który na długie lata zostanie w pamięci przestrzeni miejskiej. Jeszcze raz dziękujemy za okazane serce i pomoc oraz wsparcie naszej inicjatywy.

Skip to content