Vetek

„Nasz koziołek mądry taki, leczy z sercem Twe zwierzaki”

  • Data postawienia koziołka: 18 Maj 2023

Weterynaria, podobnie jak medycyna, sięga zarania dziejów, kiedy  ludzie odkrywali, że można leczyć siebie i swoich najbliższych – również zwierzęta, które już w Starożytności, traktowane były przez człowieka z szacunkiem. Starano się im pomagać, jak było to na tamte czasy możliwe.

Pierwsze zapiski historyczne o leczeniu  zwierząt pochodzą z roku 3000 p.n.e. z Mezopotanii i dotyczą pierwszego w historii lekarza weterynarii o imieniu Urlugaledinna. W starożytnej Grecji leczeniu zwierząt poświęcał uwagę Hipokrates.

Pierwszy szpital dla zwierząt powstał w Indiach w III w.p.n.e.

Pierwszą uczelnią weterynaryjną była Wyższa Szkoła Weterynarii w Lyonie we Francji. W latach 70 XVIII w. powstały następne w Szwecji, w Hanowerze w Niemczech, w Danii oraz w Wiedniu.

Wydział Medycyny Weterynaryjnej był, jednym z pierwszych pięciu wydziałów wchodzących w skład UMCS-u utworzonego w 1944 r. oraz  drugim utworzonym w Polsce wydziałem weterynaryjnym, a po II Wojnie Światowej, pierwszym powołanym wydziałem nauk weterynaryjnych w kraju.

 19 września 2019 r. Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie świętował 75- lecie istnienia.

Fundator – informacja

Do „Szlaku Lubelskiego Koziołka”, dołączyła Lubelska Klinika Weterynaryjna Szmaragdowa 24/7, która jest fundatorem rzeźby koziołka o imieniu VETEK.

Całodobowa Klinika Weterynaryjna SZMARAGDOWA 24/7 doktora Pawła Adama Muchy funkcjonuje od czerwca 2018 roku. Od roku 2002, w tym miejscu znajdowała się Lecznica Weterynaryjna CHIRON-WET, której właścicielem był również dr Paweł Adam Mucha.

Klinika jest jedną z najlepiej wyposażonych w sprzęt placówek w regionie. Zapewnia kompleksową opiekę weterynaryjną dla psów, kotów, płazów, gadów, małych ssaków, gryzoni i innych zwierząt domowych. Dostępna 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nowoczesne udogodnienia pozwalają na profesjonalną, kompleksową i zaawansowaną opiekę nad  pupilami.

Klinika oferuje szeroki zakres usług w niemal wszystkich dziedzinach medycyny weterynaryjnej: chorób wewnętrznych,  chorób zakaźnych, leczenia bólu, chirurgii, ortopedii, endoskopii, dermatologii, stomatologii, okulistyki, diagnostyki laboratoryjnej i radiologicznej.

Dbając o ciągły rozwój osobisty oraz zawodowy,  personel regularnie uczestniczy w międzynarodowych oraz krajowych konferencjach, szkoleniach i warsztatach. Wzbogacają swoja wiedzę nie tylko z zakresu najnowszych osiągnięć w medycynie weterynaryjnej i chirurgii, lecz również z rynku zoologicznego. 

Zespół z konsultantami dojeżdżającymi liczy czterdzieści osób, by sprostać opiece całodobowej z dyżurującym na miejscu zawsze lekarzem weterynarii.
 Zwierzęta mają zawsze zapewnioną specjalistyczną opiekę

Autor zdjęć: Igor Skarżyński

no images were found

Skip to content